LinkedIn’de Hashtag Kullanımı İle İlgili Öneriler

Linkedin hashtagleri 2018’den beri kullanılmakta olsa da Instagram veya Twitter gibi diğer sosyal medya uygulamalarından hashtag uygulamasına aşinalığımız mevcut. Her ne kadar benzer amaçlara hizmet etseler de LinkedIn Hashtagleri bu uygulamalarınkinden biraz daha farklı.

Tıpkı Twitter ve Instagramda olduğu gibi, LinkedIn hashtagleri de harf, sayı veya emoji kombinasyonlarından oluşuyor. LinkedIn’de hashtag kullanmak içeriklerinizi bulunabilir hale getirirken aynı konulara ilgi duyan diğer üyeler ile iletişime geçmenize de yaramaktadır. Fakat LinkedIn bir profesyonel platform olması sebebi ile yaratılacak ve kullanılacak hashtaglerin paylaşıma uygun olması çok önemlidir.

LinkedIn’de hashtaglerinizi gönderilerinizde veya LinkedIn makalelerinizde kullanabilirsiniz. Bu yayınlarınıza ekleyeceğiniz hashtagler diğer kullanıcıların sizi bulması için büyük bir fırsattır. Gönderilerinize hashtag ekleyebilmek için ana sayfanızda bulunan paylaşım yerine tıklayarak bir güncelleme, fotoğraf, video veya fikir belirleyip yayınlamaya hazır hale getirin. İçeriğinizi yazın ve bu yazının sonuna ya da içindeki kelimelere # kullanarak çeşitli hashtagler ekleyin.

Yazdığınız bir makaleye hashtag eklemek için, ana sayfadaki paylaşım alanının altındaki ‘Makale Yaz’ seçeneğine tıklayın. Makalenizi yazın. Yayınlamaya hazır hale geldiğinde ‘yayınla’ butonuna tıklayın. Bu karşınıza yeni bir pop-up pencere çıkaracaktır. Bu pencerede “bağlantılarınıza makalenizin ne ile ilgili olduğunu anlatın” kısmına makalenizi anlatan birkaç cümle yazın. Fakat mutlaka bu cümlelerde belli kelimeleri hashtag halinde kullanın veya sonuna makaleniz ile ilgili hashtagler ekleyin.

LinkedIn Hashtagleri İle İlgili Kısa Öneriler

 1. Her kelimeyi değil doğru kelimeleri hashtagleyin. Unutmayın hashtagler paylaşımlarınızı diğerleri ile yarıştırmak için değil, daha ileriye taşımak için varlar.
 2. Doğru yerlerde noktalama işaretleri kullanın. Tüm platformlarda olduğu gibi LinkedIn hashtaglerinde de sadece harfler, numaralar ve emojiler kullanılabiliyor. Yani kesme işareti, virgül, ünlem işareti veya kısa çizgi kullanamazsınız. Birden çok kelime içeren hashtaglerde büyük harfler kullanabilirsiniz. Örneğin; #KariyerHedefim veya #EnİyiMakale gibi. Eğer hashtaginiz bir cümle içinde geçiyorsa önünde veya arkasında nokta, virgül noktalama işaretleri kullanabilirsiniz.
 3. Her zaman kelimeleri doğru yazdığınızdan emin olun, yanlış yazılmış bir hashtag yüzünden istediğiniz topluluğa ulaşmanız zorlaşabilir.
 4. Her ne kadar bir sayı sınırı olmasa da bir LinkedIn gönderisi içinde belirli bir sayıda hashtag kullanmalısınız. Size önerim gönderi başına beş hashtag olacaktır. Aksi taktirde kötü gözüken bir paylaşım sahibi olabilirsiniz. #kimse #böyle #bir #gönderi #okumak #istemez! Onun yerine #AkılcıÇözümler kullanılmış bir #LinkedIn gönderisi görmek isterler. Ayrıca çok fazla hashtag kullanımı LinkedIn algoritması tarafından gönderinizin spam olarak görülmesine sebep olabilir.
 5. Hashtaglerinizin herkes tarafından görülebilmesi için profilinizin herkese açık olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun için profil ayarlarınızdan profilinizi herkese açık hale getirmelisiniz.
 6. Popüler hashtagleri kullanmaktan çekinmeyin. Kendi ürettiğiniz hashtagler her zaman çok değerli fakat herkesin kullandığı genel hashtagleri kullanmak da sizin yararınıza olacaktır.
 7. LinkedIn’in size önerdiği hashtaglerden yararlanın. Bir gönderi yazdığınızda LinkedIn size otomatik olarak hashtagler önerecektir. Bunlardan gönderinize uyumlu olanları kullanmaktan çekinmeyin, yine de hepsini kullanmayın. Önceki kurallardan hatırlamalıyız, doğru miktarda – doğru hashtagler!
 8. Daha fazla öneri ve fikire ulaşmak için hashtagleri takip edin. İlgi alanınıza giren hashtagleri takip etmeniz hem kendi yaratıcılığınız hem de belirli alanlardaki gelişmeleri takip etmeniz adına yararlı olacaktır. Ana sayfanızda sol tarafta en altta kalan ‘daha fazlasını keşfet’/’#discovermore’ ile çeşitli hashtagleri görüntüleyebilir ve takip edebilirsiniz.
 9. # ve @ işaretlerinden hangisini kullanmanın doğru olduğuna karar verin. Bir firma ya da kişiden bahsetmek istediğinizde @ kullanarak isimlerini yazmak, # kullanmaktan daha hızlı bir şekilde kendilerine ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
 10. Profilinize ve amacınıza uygun hashtagler kullanın.

Bazı Popüler Linkedin Hashtag Örnekleri

 • Genel Kullanım İçin: #mindfulness #creativity #leadership #innovation #management #motivation #tips #productivity
 • Sosyal Medya ve Marketing: #advertisingandMarketing #branding #knowyoursocial #digitalmarketing #marketing
 • Küçük İşletme ve Girişimcilik: #busines #smallbusiness #entrepreneur #socialentrepreneurship
 • LinkedIn’de Kadınlar: #WomenInBusiness #WomenOfLinkedin #WomenInScience #ProfessionalWomen
 • Bireysel Networking: #Networking #LetsWork #WhatInspiresMe #ONO (Open to new opportunities) #PersonalDevelopment #PersonalBranding

LinkedIn gönderilerinizi daha fazla kişiye ulaştırmak ve LinkedIn’de daha etkin bir paylaşım stratejisi için bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç