Biz LinkedIn profesyonelleri kullanıcılara platformun nasıl efektif ve kariyer hedeflerine uygun bir şekilde kullanılması gerektiğine ilişkiler tavsiyeler ve ipuçları verirken, platform özelinde yapılan hatalarla sık sık karşılaşıyoruz. Bu sefer sizin için kullanım tavsiyeleri değil, LinkedIn üzerinde yapılan bazı hataları derledik. Keyifli okumalar 😊

Durum Güncellemesinden Ölesiye Kaçınmak

Twitter ve Facebook üzerinde insanlar sosyal yaşamda neler yaptığınız hakkında genel bir izlenim ediniyor olabilir fakat profesyonel hayatınızdaki gelişmeleri LinkedIn durum güncellemesi olarak ağınızla paylaşmayı ihmal etmeyin. Bu güncellemeler yeni bir iş değişikliği olabilmenin yanı sıra, yazdığınız ve paylaşmak istediğiniz yeni bir makale de olabilir. Ne olursa olsun aktif ve meşgul olduğunuzu gösterin ve birkaç gün arayla profilinizde yeni bir paylaşım yapın.

Kişiselleştirilmiş Bağlantı İsteği Kullanmamak

Hala sıradan bağlantı istekleri mi kullanıyorsunuz? O zaman dikkat! LinkedIn’de bağlantı sayısından çok bağlantılarınızın kalitesi önemlidir. Bu yüzden gelişigüzel bağlantı eklemekten ziyade stratejik profilleri belirleyin ve bu profillere kişiselleştirilmiş bir bağlantı isteği yollayın. Bu sayede dikkat çekebilir ve doğru profillerle bağlantı kurma şansı yakalayabilirsiniz.

Gizlilik Ayarlarından Bihaber Olmak

Çoğu insan LinkedIn’in gizlilik ayarlarının farkında bile değil. Aktif olarak iş aramaya devam ederken mevcut işvereninizin bu durumdan LinkedIn aracılığıyla haberdar olması sizin için zor bir durum yaratacaktır. Ayarlarınızı, işvereninizin kariyer fırsatları aradığınızı görmemesi için uyarlayabilirsiniz. Şimdi hemen Gizlilik Ayarları bölümüne gidin ve o asla incelemediğiniz ayarlara güzelce bir göz atın.

Özet Yazmayı İhmal Etmek

Bir zamanlar kişiler CV’leri için bir kariyer özeti bölümü yaratırdı fakat LinkedIn’in yavaş yavaş bu alışkanlığı da değiştirdiğini söyleyebiliriz. Profesyonel bir özet için geleneksel bir CV’ye oranla daha geniş bir alan sunan LinkedIn bu sayede size kişiliğinizi tam anlamıyla yansıtmanın yolunu sunuyor. Bu bölümü kendinizi satmak için kullanın ve kişisel markanıza hizmet edecek bir özet içeriği oluşturun.

Geçmiş Deneyimleri ve Gönüllü Çalışmaları Atlamak

Kariyer anlamında bir alan değişikliği yaptıysanız ilgili geçmiş deneyimi profilinize eklemek konusunda tereddütleriniz olabilir fakat kişilerin arama kriterlerini asla tam olarak tahmin edemezsiniz. Bu yüzden sizin için önemsiz ya da alakasız görünen bir deneyim platformu kullanan bir işe alım uzmanı veya işveren için önemli olabilir. Yine aynı şekilde ekleme gereği duymadığınız gönüllü çalışmalarınız da bu kişiler açısından önem teşkil edebilir ve aradıkları duyarlı profile uyum sağladığınızı yansıtabilir. Asla bilemezsiniz.

İşte bu detaylar LinkedIn üzerinde yapılan yanlışların sadece bir bölümü. Daha fazlası için bizi takip etmeye devam edin.

LinkedIn’de hatasız ve eksiksiz bir profil oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geç