LinkedIn sürekli kendini yenileyen bir platform. Ara yüzden logosuna kadar her an kullanıcılara daha iyi bir hizmet vermek için sürekli geliştiğini görüyoruz. Elbette bu değişiklikler platformun algoritmasını da kapsıyor. Peki hangi hesaplar bu algoritmada üst sıralara yükselebiliyor.

LinkedIn Kıdemli Ürün Yönetim Müdürü Pete Davies’in dediğine göre “İlginizi çeken konular hakkında konuşan, tanıdığınız insanlar”. Yani başka bir deyişle algoritma, ilgi alanlarına göre etkileşiminizin yüksek olduğu kişileri önünüze çıkartıyor.

LinkedIn algoritmasının aslında 2 tane ana amacı var:

  1. Alakalı içeriklere öncelik vermek
  2. Etkileşimi yükseltmek

Alakalı görseller her zaman güncel görselleri geçer. Ancak tabii ki her kullanıcının seçimini güncel postları görmek adına yapma şansı olduğunu da unutmamak lazım.

Peki algoritmayı kendi lehinize nasıl çevirirsiniz?

  1. Alakalı Gönderiler Paylaşın

Kitlenizi tanımak buradaki en önemli nokta. Ne görmek istediklerini bilmeniz gerekiyor. Kişiler zaten ilgi alanlarına uygun profillere ve takip listelerine sahip olacaktır. Sizin paylaştığınız gönderilerin içerikler de bu beğenilere uyuyorsa takipçi kitlenizin karşısına çıkmakta hiçbir zorluk yaşamayacaksınız.

  1. Etkileşiminizi Artırın

Aslında kural çok basit. Ne kadar çok etkileşim o kadar çok gösterim. Postunuz ne kadar etkileşim alırsa diğer kullanıcıların karşısına çıkma olasılığı o kadar artacaktır. Bunu yapmak için takipçilerinize bir soru sorabilirsiniz. Böylece yorumlar artacak, siz de daha fazla kişiye ulaşma imkânı yakalayacaksınız.

  1. Doğru Zamanda Gönderi Paylaşın

Hootsuite verilerine göre:

  • En iyi saatler 7:45, 10:45, 12:45 ve 17:45.
  • B2B içerikli paylaşımları için en iyi gün Çarşamba ve Salı.
  • B2C içerikli paylaşımlar için en iyi gün Pazartesi ve Çarşambadır.
  1. LinkedIn Verilerinizi Kullanın

Eğer apaylaştığınız bir gönderi beğenildiyse benzer bir tane daha yaratın. LinkedIn Analytics kullanarak hangi gönderilerinizin daha çok ses getirdiğini öğrenebilirsiniz.

LinkedIn’de amacınıza uygun, daha doğru paylaşımlar yapmak ve bireysel markanızı güçlendirmek için bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç