Günümüzde lead yaratmak satış ve pazarlama departmanları için oldukça önemli bir kavram.

Son verilere göre, sosyal medya platformları tarafından oluşturulan B2B karar vericilerin %80’i LinkedIn’den geliyor. Şimdi daha kolay lead yaratmak için size 5 yol sunuyoruz.

1. İçerikleriniz Aracılığıyla Potansiyel Müşteriler Oluşturun

LinkedIn aracılığıyla para harcamadan lead oluşturmanın en kolay yolu içerik üretimidir! Basit gibi görünse de buradaki en önemli kural içeriğinizin sağlam olması ve satış yaptığınızı insanların gözüne sokmadan yapılmış içerikler olmasıdır.

Hikâye anlatımı tekniği bu konuda oldukça yardımcı olacaktır. Bu teknik dolaylı satış konusunda başarı yakalamanızı sağlayabilir. Yapmanız gereken satmak istediğiniz şeyi doğal bir şekilde hikâyeye yedirmektir.

Aynı zamanda içerik paylaşırken video ve görsel kullanabilir, bilgilendirici dokümanlar oluşturabilir ve soru şeklinde gönderiler oluşturarak etkileşiminizi artırabilirsiniz.

2. Etkileşim Yolu ile Lead Yaratın

Dediğimiz gibi içerik paylaşmak lead yaratmak adına oldukça etkili bir yöntem ancak herkes orijinal içerikler yaratma konusunda başarılı olamayabilir. O zaman yapabileceğiniz diğer yöntem etkileşim ile lead yaratmaktır. Etkileşim kısaca içeriği beğenmek, yorum yapmak ve paylaşmak anlamına gelir.

İlk olarak potansiyel karar vericilerinize ve şirketlere karar verin. Daha sonra onları LinkedIn’den ekleyin. Bu kişileri ve şirketleri günlük olarak LinkedIn’den takip edin, paylaştıklarını inceleyin ve içerikleri beğenip yorum yapın. Ancak yorum yaparken dolu ve kişilere bir şeyler katacak yorumlar yapmaya dikkat edin. Bunları sıklıkla yaptığınızda bu kişiler size ve isminize aşina olacak ve daha sonra yazdığınızda olumlu cevap alma şansınızı artıracaktır.

3. Cold Outreach (Soğuk Erişim) Yolu ile Lead Yaratmak

LinkedIn network yaratma konusunda oldukça güçlü bir platformdur çünkü tüm potansiyel müşterilerinizle ve karar vericilerle bire bir iletişim kurmanızı sağlar. Bunu yapmanın bir yolu da cold outreach denilen yani kişilere bir mesaj hazırlayarak ya bağlantı davetinin içine ya da InMail yollayarak iletmektir. Ne kadar kulağa kolay gelse de aslında oldukça dikkat gerektiren bir yöntemdir. Hepimiz cold-calling ve cold-mailing denen kavramlara aşinayız ve yıllardır satış tekniği olarak kullanmaktayız. Ancak LinkedIn’de mesaj atmak bu kadar kolay değil. Atacağınız mesajlar kişilere özgü, samimi ve profesyonel olmalı. Herkese aynı kalıp mesajı atmamalısınız.

4. İşveren Markası ile Lead Yaratmak

Employer Branding yani işveren markası oldukça revaçta bir konu. Birçok şirket çalışanlarını bu konuda eğitmeye ve sosyal medyada yapılan paylaşımları ile markasını güçlendirmeye çalışıyor.

İşveren markası ile lead yaratmak aslında içerik ile yaratmaya oldukça benziyor ancak bu sefer içeriklerinizin ana teması şirketiniz olmalı. Eğer bu yol ile lead yaratmak istiyorsanız tüm çalışan profillerinizin şirket kültürüne uygun, profesyonel ve birbiri ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca çalışanlarınızı LinkedIn’de her gün zaman geçirmeleri konusunda eğitmelisiniz. Böylece çalışanlar şirketinizi ve kültürünü yansıtacak içerikler üretebilir ve birçok kişiye bu yolla ulaşabilirsiniz.

5. LinkedIn Reklamları ile Lead Yaratmak

Eğer bahsettiğimiz bütçe gerektirmeyen yollar dışında bir yol denemek isterseniz LinkedIn’in ücretli reklam araçlarını kullanabilirsiniz. LinkedIn’de kullanabileceğiniz farklı reklam türleri ve amaçlar vardır. Bunlardan lead yaratmak için kullanılacak 2 farklı araç Lead-Gen reklamları ve sponsorlu içeriklerdir. Lead-Gen reklamları indirilmeye hazır bir broşür veya bir davetiye şeklinde olabilir. Kullanıcılar bu içeriklere tıkladığında LinkedIn otomatik olarak kişinin LinkedIn sayfasından bilgileri alır ve bir tablo olarak reklamı veren kişiye sunar. Böylece hızlı bir şekilde lead yaratmış olursunuz.

LinkedIn aracılığıyla satış ve pazarlama faaliyetlerinizi arttırmak için profesyonel desteğimize danışın.

İletişime Geç