2019 birçok açıdan oldukça dolu bir yıldı, buna dünyanın en büyük profesyonel platformu olan LinkedIn’de dahil olmak üzere. LinkedIn bu yıl bize 10 yeni özelliğini tanıttı. Satıştan insan kaynaklarına çok farklı alanlarda olan bu özelliklere gelin bir bakalım.

1. Pozisyonları Gruplandırma

Kariyeriniz boyunca olan gelişmelerin ve terfilerin daha rahat görülmesi için gelen bir özellik pozisyonları gruplandırma. Bu özellik ile bir firmada çalıştığınız farklı pozisyonlarınızı aynı çatı altında gösterebiliyorsunuz.


2. LinkedIn Live

Birçok sosyal medya platformunda olan canlı yayın özelliği bu yıl LinkedIn’e de geldi. Influencerlar ve eğitmenler için oldukça yararlı bir özellik olan canlı yayınlar şu an için tüm kullanıcılara açılan bir özellik değil ne yazık ki.

Bu canlı yayınlar eğer takip ettiğiniz ya da bağlantı kurduğunuz bir kişi tarafından düzenleniyorsa anlık olarak LinkedIn sayfanızın sol tarafında size bir uyarı bildirimi geliyor, böylece kaçırmamış oluyorsunuz.

3. Fotoğraflara Kişi Etiketleme

Gönderi olarak paylaştığınız görsellere bağlantınız olan kişileri etiketleyebilirsiniz. Bu kişilere bildirim gidecek ve paylaştığınız gönderiyi hızlıca görebileceklerdir. Tek yapmanız gereken görseli paylaşmadan üstüne tıklamak ve istediğiniz ismi yazmak olacaktır.

Ancak bu özelliği dikkatli kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu kişileri ya fotoğraflarda gerçekten varlarsa ya da fotoğrafa etiketlenmekten rahatsız olmayacaklarını biliyorsanız etiketlemelisiniz.

4. Takım Arkadaşları

Takım Arkadaşları, LinkedIn’deki mevcut iş arkadaşlarınızı hızlı bir şekilde eklemenize yardımcı olan yeni bir özellik. Bağlantılarım (My Network) kısmına girdiğinizde sol kısımda takım arkadaşlarım kısmını görebilirsiniz. Buradan yöneticilerinizi, iş arkadaşlarınızı veya aslarınızı girebilirsiniz. Böylece buraya eklediğiniz kişiler bir gönderi paylaştığında veya bir değişiklik yaptığında LinkedIn size bu bildirimleri daha öncelikli gösterecektir.

5. Reaksiyonlar

Reaksiyonlar LinkedIn’de bulunan gönderilere düşüncelerinizi göstermeniz için gelen yeni bir özellik. Öncesinde sadece beğeni atabildiğimiz gönderilere artık “Kutlama, Sevgi, Bilgilendirici ve Meraklandırıcı” şeklinde farklı tepkiler verebiliyoruz.

6. Şirket Sayfalarına Kişi Davet Etmek

LinkedIn’in yeniden getirdiği özelliklerden biri ise yöneticisi olduğunuz şirket sayfalarını takip etmeleri için bağlantılarınızı davet etme özelliği. Bu özellik ilk defa 2017 yılında çıkarılmış ancak sonra kaldırılmıştı. Bu yıl mayıs ayında yeniden getirildi ancak yeniden LinkedIn tarafından kaldırıldı.

Bu özelliği kullanabilmek için sayfa yöneticisinin 500’den fazla bağlantıya sahip olması gerekiyor ve günde 50 adet istek yollanabiliyordu.

7. Fırsatlara Açık Olduğunuzu Bildirme

LinkedIn’in yeni özelliği ile hangi iş fırsatlarına açık olduğunuzu işe alımcılara veya herkese gösterme şansı bulacaksınız. Profilinize girdiğinizde üst tarafta göreceğiniz bu kısıma girerek ilgilendiğiniz 5 farklı rolü ve istediğiniz lokayonları yazabilirsiniz. Daha sonra işe alımcıların veya profilinize giren herkesin bunu görüp görmeyeceğine karar verebilirsiniz.

8. Open For Business

LinkedIn Open For Business özelliği ile küçük işletme sahipleri ve freelance çalışan kişilerin satış yapması kolaylaşmış oldu. Bu özellik ile profilinize verdiğiniz hizmetleri yazabilir ve aramalarda hızlıca çıkabilirsiniz. Ancak bu özellik şu an için belirli profillerde açıldı, yakın zamanda tüm profillere geleceği ise duyuruluyor.

9. Becerileri Test Etme

LinkedIn beceri testleri ile artık profilinize eklediğiniz belli becerilerin testine girebilir ve 70 puanın üstünü alabilirseniz bu beceride uzman olduğunuzu gösteren bir rozet alabilirsiniz. Bunlar 15 ila 20 sorudan oluşan çoktan seçmeli testler ve şu an için sadece yazılım ve yazılım dilleriyle ilgili konular üzerinde bulunuyor.

Eğer testi geçemezsiniz 3 ay sonra yeniden deneyebiliyorsunuz.

10. Gönderi Paylaşım Seçenekleri

Gelen yeni özelliklerden bir tanesi ise paylaşılan gönderinin nerede paylaşabileceğine karar vereceğimiz seçeneklerin gelmesiydi. Sadece bağlantılarınızla, Twitter hesabınızda, tüm LinkedIn kişileriyle ya da dilediğiniz gruplarda paylaşma şansına sahip olundu.

LinkedIn’e gelen yeni özellik ve ürünlerden herkesten önce haberdar olabilmek için LinkedIn sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Bizi Takip Edin