LinkedIn’de profilinizdeki alanları nasıl doldurmanız gerektiği ile ilgili önerilerimizi LinkedIn Profilinizde Neler Olmalı? bloğumuzda paylaşmıştık.

Bu bloğumuzda ise doldurduğunuz profiliniz ile LinkedIn’de kişisel markanızı yaratabilmeniz için önemli ipuçlarını paylaşacağız.

1-İmaj

LinkedIn’de kişisel markanızı yaratmak istiyorsanız çizdiğiniz imajdan emin olmalısınız.

Sosyal medya platformlarının sayısının bu kadar arttığı ve bilginin bu kadar hızlı yayıldığı bir dönemde insanların aklında kalmak ve kişisel bir marka olarak kendini konumlandırmak zorlaşmıştır. Bunu başarmak istiyorsanız sosyal medyada kendinize bir ana unvan belirlemeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz. Paylaşımlarınızın unvanınıza ve varmak istediğiniz hedeflere hizmet ettiğinden emin olmalısınız. Sürekli farklı alanlara dağılan bir profil amatör durur ve insanlar tarafından ciddiye alınmanıza engel olabilir.

2-Faydalı Bağlantılar

LinkedIn’deki bağlantılarınızın anlamlı ve yine amacınıza hizmet eden bağlantılar olması gerekir.

Kurulan bağlantının 2 kişiden en az 1’i için bir fayda sağlama potansiyeli olmalı. Örneğin çalıştığınız sektörden birisi sizi ağına eklediyse bir satış, ortaklık ya da bilgi paylaşımı faydası elde etmek için eklemiş olabilir. Sizin de bu bakış açısıyla ekleme talebini değerlendirmeniz gerekir.

Bunun dışında 2 taraf için de herhangi bir faydaya hizmet etme potansiyeli olmayan bağlantılar networkünüz için etkin bağlantılar olmayacaktır.

3-Paylaşma, üret

LinkedIn’de çoğu kullanıcı içerik üretmektense hali hazırda paylaşılan gönderileri beğenme eğilimindedir. Fakat eğer bireysel markanızı yaratmaya çalışıyorsanız içerik üretmek durumundasınız. Eğer sadece paylaşılanları beğenir veya paylaşırsanız bu LinkedIn’de sadece görünür olmanıza yarayacaktır. Görünür olmak ise kişisel marka olmakla aynı şey değildir.

Uzman olduğunuz konuda bir içerik üretip paylaşmaktan çekinmeyin.

4-Akışınızı geliştirin


Ana sayfanızda ilgilendiğiniz ve uzmanlığınıza hizmet eden paylaşımlar görmeniz kişisel markanızı oluşturmanız için size yardımcı olacaktır. Ana sayfadaki bu akışı yönetmek için sayfada gördüğünüz uygun bir gönderinin sağ üst köşesindeki ‘…’ya tıkladığınızda çıkan ‘Akışımı geliştir’ ibaresine basarak sizin için önerilen hashtag’lere, gruplara ve şirket sayfalarına ulaşabilirsiniz. Burada ilginizi çeken önerileri takip etmeniz durumunda ana sayfanızın akışı uzmanlığınıza daha uygun bir hale gelecektir.

‘Bireysel İmaj Yönetimi’ eğitimimiz hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç