LinkedIn’de şirketler Inmail gönderme özelliği ile pazarlama faaliyetlerini daha etkin yürütebiliyor.

Peki biz işe alım uzmanları adaylara ulaşırken kullandığımız Inmail’lere nasıl daha fazla yanıt alabiliriz Verilere bakıldığında adaylar onlarla iletişime geçtiğimiz ilk mesajımızda en çok iş ile ilgili detaylı bilgi görmek istiyorlar. Fakat yine veriler bize 200 kelimeden uzun olan Inmail’lere yanıt verilme oranının daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu bloğumuzda adaylara ulaşırken daha az kelimeyle vermek istediğimiz en iyi mesajı nasıl verebileceğimizi 5 maddede özetledik;

Inmail’inizde tüm ayrıntılara yer vermeyin

Bir mesaja cevap vermemizi sağlayan en temel dürtü merak duygusudur. Bilgi boşluklarından hoşlanmıyoruz ve beynimiz bunları tamamlamak istiyor. Bunu doyurmak zorunda olduğumuz zihinsel bir açlık olarak düşünebilirsiniz. Bu yüzden mesajınızda iş fırsatı ile ilgili tüm bilgilere yer vermeyip, cevap alma oranınızı artırabilirsiniz.

Örneğin pozisyondan ve şirketten bahsetmeye çalışın ama maaş bilgisini konunun dışında bırakabilirsiniz. Bu sayede aday merakını gidermek ve bilgi almak için size cevap verecektir.

Kişiselleştirilmiş mesajlar iletin ve övgüden çekinmeyin

Adaylara toplu mesaj göndermek yerine kişiselleştirilmiş bir InMail göndermek, yanıt oranınızı yaklaşık %30 oranında artıracaktır. Inmail’inizde adayın güçlü yönlerine değinerek, bu organizasyona nasıl faydalı olabileceğini hissettirebilirsiniz. Mesajınızın odağında adayınız olsun.

Örneğin ‘’X programının kullanılacağı bir projemiz var’’ demek yerine, ‘’X programında uzmanlığınız olduğunu görüyorum ve ekibimize katkı sağlayabileceğinizi düşünüyorum’’ gibi bir şey söyleyebilirsiniz. Bu, mesajınızı aday merkezli yapacaktır.

Adaylara neden onlara özel olarak ulaştığınızı bildirin, beceri ve deneyimleri hakkında bildiklerinize birkaç cümle ayırdığınızdan emin olun.

Konuşur gibi yazın ve samimi olun

Samimiyeti yazı dilinde hissettirmek yüz yüze göstermekten daha zordur. Fakat samimiyetinizi karşı tarafa geçirip geçiremediğinizden birkaç ipucu ile emin olabilirsiniz.

Tavsiyemiz kurumsal üslup ve formaliteleri unutmanız ve kendiniz gibi yazmanız.

Her zaman mesajınızı kendinize yüksek sesle okuyarak seçtiğiniz kelimelerin doğallığından emin olabilirsiniz.

Mizah kullanmak da samimi bir konuşma başlatmak için bir yöntemdir fakat aşırıya kaçmamakta fayda var.

Ortak bir bağlantı veya ilgi alanı bulmaya çalışın

Kişiler sevdikleri veya kendilerine benzeyen kişilere cevap verme eğilimindedir. Adaylar da sizde kendisiyle ilgili küçük bir benzerlik bile görse onu anlayacağınızı ve uyum sağlayabileceğinizi hissederler. Bu sebeple yapabiliyorsanız adayla ortak paylaşımınız olan bir şey bulun ve Inmail’inizde bundan bahsedin.

Ortak bir paylaşım bulmak için adayın LinkedIn bağlantı ve paylaşımlarına bakabilirsiniz. Ortak bir bağlantınızı veya ilgi alanınızı bulursanız bunu kullanabilirsiniz.

İşe alım sürecinde karar verebilecek bir yöneticiyi iletişiminize dahil edin

İşe alım yöneticilerinden iletilen mesajlara adayların %56 oranında daha fazla yanıt verdiği görülmüş. Bu yüzden iletişime geçtiğiniz aşamada mümkün olduğunca yöneticiyi sürece dahil etmeye çalışın. Yöneticinizin mesaj iletmesi mümkün değilse bile mesajınıza yöneticiyi dahil edip, kendisinden bahsetmek (mentionlamak) yanıt alma oranınızı pozitif yönde etkileyecektir.

Yeteneğe daha hızlı ulaşmak ve yanıt oranınızı arttırmak için ‘LinkedIn ile Yeteneğe Ulaşma Eğitimi – Recruiter & HR Marketing’ eğitimimiz ile ilgili bilgi alın.

İletişime Geç