LinkedIn network oluşturmanın anlamını tamamıyla değiştirerek hayatımıza girdi. Artık ‘network oluşturma’ 7/24 sanal ortamda hiç olmadığı kadar hızlı devam eden küresel ve profesyonel bir etkinlik.

LinkedIn’de network oluştururken amacınız aslında çok basit: ağınızdaki kişilerin ihtiyaç duydukları ve istedikleri şeyi almalarına yardımcı olmak.

Daha akıllıca bir network için önerdiğimiz 6 yöntem var;

1. 1. Derece Bağlantılarınızı Genişletin

1.derece ağınızdaki kişiler hakkında bilgi edinme şansınız daha fazladır. Kişiyle ilgili ne kadar çok bilgi sahibi olursanız da o kadar doğru fırsatlar yaratabilirsiniz. Bu kişilerle LinkedIn üzerinden bire bir mesajlaşma yoluyla ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz.

2. Verici Olun

LinkedIn’de kişilerin sorunlarını çözmelerine, kendilerini geliştirmelerine, bir şeyler hakkında bilgi sahibi olmalarına, veya ağlarını geliştirmelerine yardımcı olmak size bir şekilde dönecektir. Fakat bunu yaparken samimi olmalı ve karşılık beklediğinizi hissettirmemelisiniz.

3. 80/20 Prensibi (Pareto Analizi) ’nden Yararlanın ve Doğru Bağlantılarınıza Odaklanın

80/20 prensibinin anlamı kısaca; ‘Nedenlerin %20’si sonuçların %80’ine yol açar’ demektir. Bunu LinkedIn’deki networkünüz açısından düşünürsek zamanınızı ve çabanızı size %80’lik sonucu getirecek olan %20’lik bağlantıya odaklanmanız gerekliliğidir. Bu daha küçük ama sizin için daha yararlı olan kesime daha fazla odaklanmalı ve doğru hamleler yapmalısınız.

4. Ağınız Hakkında Bilgi Toplayın

Ağınızın gücü yalnızca ağınızdaki kişiler hakkındaki bilginiz kadardır. Konuşma başlatmak ve ilişkilerinizi geliştirmek için ortak bağlantı noktaları bulun. Kişiler hakkında bilgi sahibi olmanız onlara ne ile ilgili bilgi veya hizmet sunabilmenizi bilmenize yardımcı olacaktır.

5. Bildirimleri Gözden Kaçırmayın

LinkedIn’de ağınızla ilgili haberdar olduğunuz doğum günü, iş yıldönümleri ve iş değişiklikleri gibi bildirimleri değerlendirin ve kişilere bunlarla ilgili kişiselleştirilmiş mesajlar iletin. Bunlar küçük ama bağlantılarınızla ilişikilerinizi güçlendirecek detaylardır.

6. Stratejik Ortaklıklar Geliştirin

Stratejik iş ortağı, hedef pazarınızla ilgili rakip olmayan bir hizmet sunan kişidir. Stratejik ortaklarınızı LinkedIn’in özelliklerini kullanarak destekleyin, onaylayın (endorse) ve refere edin. Onlarla bir ortaklık içinde olduğunuzu LinkedIn’de açıkça gösterin.

LinkedIn’de doğru ve etkin bir network için ‘LinkedIn Kullanıcı Eğitimi – LinkedIn ile Network Edinme & İş Bulma’ eğitimimiz ile ilgili bilgi alın.

Hemen Teklif Al