Şirketler artık profesyonel dünyada söz sahibi olmak için 680 milyondan fazla üyesiyle iş yaşamında hızla yükselen platform LinkedIn’de var olmak zorundalar.

Bir şirketin LinkedIn’de şirket sayfasının olması ve aktif olarak paylaşımlarda bulunması çok önemli olmakla birlikte; bunu çalışanlarının desteğiyle yapması daha geniş bir kitleye ulaşması ve işveren markasını güçlendirmesi açısından önemlidir.

Peki LinkedIn’de çalışanların desteğini almak ne demek? Ve şirket olarak bunu nasıl başarabilirsiniz?

LinkedIn tarafından yapılan bir araştırma sonucu bir şirketin tüm çalışanlarının LinkedIn’deki bağlantı sayısının toplamı, şirket sayfasının takipçi sayısının ortalama 10 katı olduğu ortaya çıkmış. Yani çalışanınızın LinkedIn’de yapacağı bir paylaşım sizi çok daha fazla kişiye ulaştıracaktır.

Çalışanlarınızı LinkedIn’de şirketleriyle ilgili paylaşım yapmaya teşvik etmek adına birkaç önerimiz var;

1. İşveren markanızın anlaşıldığından emin olun

Çalışanlarınızın LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında paylaşım yapmalarını istiyorsanız öncelikle işveren markanızın anlaşıldığından emin olmalısınız. Çalışanlarınız şirketinizin değerlerini anlamaz veya içselleştirmezlerse paylaşım yapmak istemeyeceklerdir. Değerlerinizi çalışanlara anlatacağınız toplantılar veya etkinlikler düzenleyin. Böylece değerlerinize aykırı paylaşımların da önüne geçmiş olursunuz.

2. Sosyal medya liderlerinizi ve marka elçilerinizi belirleyin

Kimi çalışanlarınız sosyal medyada şirketiyle ilgili paylaşımlar yapmaya zaten heveslidir. Bu süreçte onların kim olduğunu bulmanız ve ‘sosyal medya lideri ya da marka elçileri’ olarak bu kişileri belirlemeniz önemli olacaktır. Bu kişilerle düzenli olarak bir araya gelebilir ve birlikte bir paylaşım planı oluşturabilirsiniz. Bu, diğer çalışanlarınızı da paylaşım yapmaya teşvik edecektir.

3. Teşvik programı oluşturun ve sosyal medyayı aktif kullanan çalışanları ödüllendirin

Bir teşvik programı çalışanların sosyal medyada içerik paylaşmaya başlaması için ihtiyaç duydukları şey olabilir. Paylaşımları teşvik etmek için her ay ‘en çok beğeni alan’ veya ‘en çok içerik paylaşan’ çalışanı ödüllendirebilirsiniz.

4. LinkedIn profillerini oluşturmaları konusunda yardımcı olun, eğitim organize edin

Unutmayın çalışanlarınız LinkedIn’de aynı zamanda kurumsal markanızı temsil ediyorlar. Bu nedenle çalışanlarınızın profilleri oldukça önemli. Profillerini daha profesyonel hale getirmek ve platformu etkin kullanmaları için onlara eğitim verin. Bu konuda destek alabileceğiniz eğitimlerimiz için tıklayınız.

Tüm çalışanların kullanması için şirketinizin logo veya sloganını içeren bir kapak fotoğrafı belirleyebilir veya profillerindeki özet kısmına eklemeleri için markanızı tanıtan birkaç cümle yazabilirsiniz.

5. İçerik oluşturmaları konusunda teşvik edin

LinkedIn’de şirketinize özgü bir hashtag (etiket) oluşturun ve tüm çalışanların bundan haberdar olmasını sağlayın. Bu hashtag altında doğum günlerini, sosyal etkinliklerinizi, eğitimlerinizi paylaşarak tüm çalışanların paylaşımları görebilmesini sağlayın. Böylelikle çalışanlarınız da birbirlerinin paylaşımlarını görüp paylaşım yapmaya başlayacaktır.

6. LinkedIn sayfanızı ve çalışanlarınızın LinkedIn profillerini web sitenize entegre edin

Çalışanlarınızın mail imzalarına şirket sayfanızın linkini ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda web sitenize linkedin şirket sayfanız için ‘takip et’ butonu koymalısınız. Ayrıca web sitenizde eğer ekibinizi yayınlıyorsanız ekibinizin LinkedIn profillerini ekleyebilirsiniz. Nasıl ekleyeceğinizi öğrenmek için tıklayınız.

LinkedIn özelinde tüm bireysel ya da kurumsal destek ihtiyaçlarınız için bize ulaşabilirsiniz.

İletişime Geç