Kişilerin LinkedIn profillerini düzenlerken en çok zorlandığı bölümlerin başında hiç kuşkusuz başlık ve özet bölümleri geliyor. Bu yazımızda etkili bir başlık oluşturmak için dikkat edilmesi gereken temel noktaları detaylandıracağız. Siz de mutlaka bu adımları izleyerek profilinizi güçlendirmeye devam edin. Unutmayın, LinkedIn profiliniz sürekli geliştirme ve iyileştirmeye açıktır.

✔ Anahtar kelimeler kullanmaya dikkat!
LinkedIn tabii ki özünde bir sosyal medya platformu ama aynı zamanda da bir arama motoru. Bu sebeple başlığınıza eklediğiniz kelimeler, arama sonuçlarında çıkıp çıkmayacağınızı büyük ölçüde etkiliyor. Mutlaka hedef kitlenizi ve sizi bulmak isteyen kişilerin hangi kelimelerle arama yapacağını düşünelim ve başlığımızı buna göre oluşturalım. Bu kapsamda alanınızda öncü ve örnek kişilerin profillerini de inceleyebilirsiniz.

✔ Başlığın karmaşık ve anlaşılması güç olmamasına dikkat.
Günümüz profesyonellerinin başarılı olmaları için mutlaka birçok beceri ve yetkinliğe ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Ancak tüm bu becerilere tek bir başlık içinde yer vermeye çalışmak doğru bir yaklaşım değildir. Doğru anahtar kelimeleri sayıları çok abartmadan, araya (|) dikey çizgi işareti koyarak ekleyebilirsiniz. Örneğin; HR Specialist | Talent Acquisition | Employer Branding | HR Marketing

✔ LinkedIn başlığınızı doğru bir profil fotoğrafı ile parlatın.
İlk izlenim her şeydir fakat şaşırtıcı bir şekilde, birçok insanın hiç profil fotoğrafı yoktur ya da bu kişiler yanlış ve profesyonel olmayan fotoğraflar kullanmaktadır. Araştırmalar ilk izlenim için sadece 7 saniyemiz olduğunu gösteriyor, bu yüzden başlığınızı güçlü bir profesyonel fotoğrafla tamamlayın.

✔ Kişiliğinizi yansıtın ve ilgi çekin.
Birçok kişi LinkedIn’in otomatik olarak mevcut işinizi kullanarak atadığı başlığı kullanmayı seçiyor. Bunu yapmak yerine özelleştirilmiş ve kişiselleştirilmiş bir başlık ile ayırt edilmenizi sağlayın. Potansiyel müşterilerinize ve işe alım yapan kişilere profilinizi görüntülemeleri için bir neden sunun. Sempatik olmak her zaman kazandırır. Hatta profiline “çikolata sever” yazan bir influencer, onlarca kişinin kendisine çikolata gönderdiğini bile belirtiyor. Harika değil mi?