Sosyal medyanın inanılmaz yükselişi tüketicilerin satın alma kararlarını büyük ölçüde değiştirdi ve satış stratejilerinin kökten değişmesine neden oldu. LinkedIn’e göre sosyal satış gerçekleştiren kişi ve kurumlar satış dünyasının gerçek kazananları. Çünkü sosyal satış, satış profesyonellerine sosyal medya üzerindeki bilgilerden faydalanma ve tüketicilerinin dikkatini çekecek şekilde onlarla kolayca etkileşime geçebilme şansı tanıyor. Peki LinkedIn üzerindeki satış başarısını artırmak için neler yapılabilir? Haydi sizin için derlediğimiz 7 temel ipucuna yakından bakalım.

 

1. Araştırmanı yap.

Satış uzmanları, olası satış fırsatlarını araştırmaya tabii ki alışkındır ama LinkedIn onlara potansiyel müşterilerle bağlantı kurma, bu kişilerin ne hakkında ve kimlerle konuştuklarını derinlemesine görme imkanı tanır.  Bu kişilerin en büyük sıkıntıları ne? Bilgi almak için kime ulaşıyorlar? İşte bu sorular sosyal satış stratejinizi başlatmak için cevaplamanız gereken soruların ta kendisi.

2. Profilini çekici hale getir.👨‍💼

Potansiyel müşterilerinizin gereksinimlerini ve iletişim kurdukları kişileri inceledikten sonra sıra profesyonel profilinle kendini bir düşünce lideri olarak konumlandırmaya geldi. LinkedIn profilini ilgi çekici bir hale getir, hedef müşterilerinle ortak gruplara katıl ve paylaştığın içerikler ve endüstri haberleriyle bu kişilerin gözünde profesyonel bir imaj oluştur. 

3. Doğru araçları edin. ⛏️

LinkedIn’in satış profesyonellerinin kullanabileceği çözümleri olduğunu biliyor muydunuz? Eğer ücret ödemeyi düşünürseniz mevcut üyelik tipinizi yükseltebilir, ya da karar vericilere ve hedef firmalara nokta atışı ulaşmanızı sağlayacak Sales Navigator satış çözümünü kullanabilirsiniz.

4. Mevcut bağlantılarından faydalan. 💁🏻

Varolan LinkedIn bağlantılarınız yeni potansiyel müşterilerle tanışmak için çok önemli bir kaynaktır. Hedef müşterilerinizi belirledikten sonra ortak bağlantılarınızı muhakkak inceleyin ve sizi bu kişilerle tanıştırabilecek bağlantılara karşı gözünüzü her zaman açık tutun.

5. İletişimi kişiselleştir. ✉️

Sosyal satışın altın kuralı potansiyel müşterilerle olan iletişiminizi kişisel tutmaktır. Klişe, taslak bir metinden çıkmışçasına gönderilen mesajlar yerine, müşterilere dair özel bilgilere atıfta bulunarak iletişimi kişiselleştirin ve bu müşterilere kendilerini özel hissettirerek güvenlerini kazanın. 

6. Meraklandır. 👀

Mevcut ve yeni potansiyel müşterilere ulaşırken mutlaka merak unsuru yarattığınızdan emin olun. Araştırmalarınız sırasında topladığınız bilgileri kullanın ve kişilere onları meraklandıracak ve cezbedecek kelime öbekleri ve terimler kullandığınız mesajlarla ulaşın. 

7. Kişileri aksiyon almaya teşvik et. 🕧

Son olarak, müşterileriniz zihin okuyamadığından, onlara niçin ulaştığınızı belirtin bir sonraki adımlardan onlardan nasıl reaksiyonlar beklediğinize dair ipuçları verin.

 

📌NOT: LinkedIn Sosyal Satış Endeksi Skorunuza (SSI) baktınız mı? İlgili yazımıza mutlaka göz atın.

https://linkedtips.com/2020/04/10/linkedin-sosyal-satis-endeksi-skorunuzu-nasil-arttirabilirsiniz/

 

 

[/fusion_builder_column]