Gayrimenkul sektörü ülkemizde her geçen gün hızla büyüyen ve dinamiğini hiç kaybetmeyen bir sektör. Bu sektörde çalışan profesyonellerin de bu dinamizmi kaçırmamak ve uygun olan dijital kanallar aracılığıyla potansiyel müşterilerine ulaşarak fırsatları değerlendirmesi gerektiğini biliyoruz.

LinkedIn bu anlamda sosyal medya platformları arasında özellikle B2B satış alanında kullanabileceğiniz, iş dünyasına yönelik en etkin platform. İşte bu yüzden sizler için LinkedIn’de ihtiyaç duyabileceğiniz tüm sorularınıza cevap bulacağınız harika bir eğitim tasarladık! Hem de online olarak her yerden katılabileceğiniz şekilde…

Eğitime dair merak ettiğiniz detayları netleştirelim:

Eğitim ne zaman ve nasıl gerçekleşecek?

Eğitimimiz 24 Haziran Çarşamba günü saat 16:00 – 19:00 arasında maksimum 10 katılımcıyla Zoom platformu üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir. Eğitimde platform üzerinden uygulamalı örneklerle ilerleyeceğiz.

Katılımı sınırlı tutmamızın sebebi eğitimin az kişiyle daha verimli ve interaktif olmasının yanı sıra herkesin merak ettiği sorulara cevap verebilmektir. Bu yüzden kayıt için geç kalmamakta fayda var. Eğitime kayıt olduğunuzda size gönderilecek olan link ile sisteme kolaylıkla giriş sağlayabileceksiniz.

Eğitim neleri içeriyor?

LinkedIn’de müşteri bulmaya başlamadan önce her şey profiliniz ve kişisel imajınız ile başlıyor. Özellikle bir gayrimenkul profesyoneli için ilk izlenimin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu sebeple eğitimimizde her şeyden önce LinkedIn profilinin detaylarına ve kişisel imaj yönetiminin nasıl yapılacağına değineceğiz.

Platformu etkin kullanabilmek de bireysel imajınızı inşa etmek adına son derece önemli. Eğitimimizde platformun etkin kullanımı ve içerik paylaşım stratejilerinden bahsedecek ve sektörünüzde dikkat çeken bir düşünce lideri olarak konumlanmanın ipuçlarını paylaşacağız. Gayrimenkul danışmanları için lokasyon bazlı hedef müşteri analizinin nasıl yapılacağını, ticari gayrimenkul profesyonelleri için ticaret ve endüstri alanındaki karar vericilere nasıl ulaşılacağını konuşacağız. Bir gayrimenkul profesyonelinin nasıl bir networkü olması gerektiğine değinecek, potansiyel müşterilerle platform üzerinden nasıl iletişime geçeceğinizi ve ilişki geliştireceğinizi konuşacağız.

LinkedIn’de tüm bunları etkin bir kullanım ile ücretsiz olarak başarabilmenin yanı sıra Sales Navigator adlı ürünüyle de yapabileceklerinizi keşfedeceğiz. Sales Navigator gerekli mi ve bu ürün müşteri kazanımı noktasında size ne faydalar sağlayabilir? Tüm bu kazanımlar ile birlikte LinkedIn sayesinde eğitim sonrası hiç keşfetmediğiniz fırsatlar yakalayabilirsiniz.

Kayıt olmak için ne bekliyorsunuz?

Program Akışı:

  • LinkedIn’e Giriş & Bazı Önemli İstatistikler
  • Gayrimenkul Uzmanı Profili Nasıl Olmalı?
  • LinkedIn’de Bireysel İmaj Yönetimini Nasıl Sağlayabilirsiniz?
  • Platformun Etkin Kullanımı & Network Edinme
  • Doğru İçerik Oluşturarak Nasıl Dikkat Çekebilirsiniz?
  • Potansiyel Müşterilere ve Karar Vericilere Ulaşma Yolları
  • Sales Navigator Programı Uygulamalı Anlatım & Hedef Pazara Ulaşma
  • LinkedIn’de Satış & İş geliştirme Taktikleri
  • Sorular & Cevaplar & Kapanış

Nasıl kayıt yapabilirsiniz?

[email protected]inkedtips.com mail adresine isim-soyisminizi içeren bir mail atabilirsiniz. Bu mail sonrasında size göndereceğimiz hesap numarasına eğitim katılım bedelini yatırdığınızda kaydınız kesinleşmiş olacak. Kontenjanımızın sınırlı olması sebebiyle ücreti eğitimden önce ileten katılımcılarımızı eğitime dahil edebileceğiz.

Eğitim bedeli ne kadar?

👉🏻 24 Haziran’da gerçekleştireceğimiz online eğitimimiz için kişi başı eğitim bedeli: 500 TL + KDV

İşinde fark yaratmak için LinkedIn’i keşfetmek isteyen tüm gayrimenkul profesyonellerini eğitimimize bekliyoruz 😊

LinkedIn Sertifikalı Eğitmen & Danışman Rabia Altunay kimdir ?

*** Rabia Altunay LinkedIn profilini ziyaret etmek için tıklayınız.

Rabia Altunay Türkiye’nin önde gelen okullarından Bornova Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra eğitimine Ege Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik lisans programında devam etmiştir. Henüz lisans eğitimi devam ederken ABD’deki en büyük üretim firmalarından birinde İnsan Kaynakları Asistanı olarak çalışma şansı yakalamış ve böylece profesyonel hayata adım atmıştır. Bu süreçte İnsan Kaynakları alanına ilgisi artınca kariyer hedefini tamamıyla İnsan Kaynakları alanına yönelterek, Ankara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştır. 2008-2011 yılları arasında Eğitim Danışmanı ve Global İlişkiler Koordinatörü olarak çalıştıktan sonra, 2011 yılı sonrası kadar Logo Yazılım, Yaşar Holding, Vestel, Avandel Salesforce ve Asseco SEE gibi büyük çaplı ve global firmalarda İnsan Kaynakları ve İşe Alım Danışmanı olarak görev almıştır. Özellikle bilişim sektörü öncelikli insan kaynakları, işe alım, işveren markası yaratma ve kariyer danışmanlığı alanlarında güçlü bir uzmanlık elde etmiştir.

2017 yılında, kariyerinde bir dönüm noktasına ulaşarak LinkedIn tarafından yapılan global yeterlilik sınavını başarıyla tamamlamış ve “LinkedIn Sertifikalı Profesyonel” unvanını almaya hak kazanmıştır. Aynı yıl içerisinde RC Group İnsan Kaynakları ve Kariyer Danışmanlık Hizmetleri şirketini kurmuş, şirketin markaları olan RecoverCV, Recruit IT ve Linkedtips markalarını yaratarak hem bireysel hem de kurumsal düzeyde profesyonel danışmanlık hizmetleri sunmaya başlamıştır.

Rabia Altunay, RecoverCV aracılığıyla farklı sektörlerden birçok profesyonele Profesyonel CV ve Ön Yazı Hazırlama, LinkedIn Profil Düzenleme, Mülakat ve Kariyer Danışmanlığı, İş Bulma Danışmanlığı ve LinkedIn İş Bulma Eğitimi gibi kariyer odaklı hizmetler sunmaktadır. Recruit IT ile, LinkedIn platformu ve yetenek çözümlerindeki uzmanlığını güçlü danışman ekibiyle paylaşarak, bilişim sektörü odaklı İnsan Kaynakları ve İşe Alım Danışmanlığı hizmetleri vermektedir. Türkiye’nin LinkedIn konusunda uzmanlaşmış ilk ve tek markası olan Linkedtips ile de, hem bireysel hem de kurumsal düzeyde LinkedIn odaklı pek çok hizmet ve eğitim sunarak; profesyonellerin LinkedIn platformu üzerindeki amaçlarına ulaşmalarını sağlamaktadır.

Altunay, kariyeri boyunca farklı kurumlarda LinkedIn ile İşveren Markası Yaratma, Yetkinlik Bazlı Mülakat, Teknik İşe Alım, Performans Yönetimi gibi konularda çeşitli eğitimler vermiştir ve özellikle Linkedtips markası altında LinkedIn’in farklı fonksiyonları ve çözümlerine yönelik eğitimler vermeye devam etmektedir.

Kendisinin iş arayanlara hayallerindeki işe ulaşma noktasında yardımcı olma, günümüzün karmaşık iş arama süreçlerini kolaylaştırma ve kişilere ve kurumlara LinkedIn’i daha verimli kullanmaları konusunda rehberlik etme üzerine bir tutkusu vardır. Ona göre başarı bir tesadüf değil; sıkı çalışmanın, sabrın, öğrenmenin, fedakarlığın ve en önemlisi sevginin birleşimidir!