Öncelikle Inmail’in ne olduğunu konuşalım isterim. Inmail LinkedIn’de bağlantıda olmadığınız kişiler de dahil olmak üzere herhangi bir kullanıcıyla iletişim kurmanıza yardımcı olan özelleştirilmiş bir mesajlaşma aracıdır.

Inmail’ler LinkedIn’de genellikle pazarlama faaliyeti yürüten profesyoneller tarafından, potansiyel müşterileri yakalayabilmek için kullanılır.

LinkedIn’de temel hesap kullanıyorsanız herhangi bir Inmail krediniz yoktur. Fakat Premium gibi ücretli hesaplar veya Recruiter, Sales Navigator gibi LinkedIn’in ek ürünlerle birlikte farklı Inmail kredilerine sahip olabilirsiniz. Her ay krediniz yenilenir ve önceki aydan kalan kredileriniz eklenerek güncellenir.

Inmail’lerle ilgili şunu da hatırlatmakta fayda var; 90 gün içerisinde Inmail ilettiğiniz kişi size yanıt verirse kaybettiğiniz Inmail krediniz geri yüklenir. Eğer kişi 90 gün içerisinde yanıt vermez veya ‘İlgilenmiyorum’ seçeneğini işaretlerse Inmail kredinizi kaybetmiş olursunuz. Bu geri dönüşü de büyük ölçüde mesajınızın içeriği belirlediği için bu bloğumuzda buna değinecek ve etkin bir Inmail stratejisi oluşturmanıza destek olacağız.

Inmail’ler doğru kullanılırsa geleneksel pazarlama yöntemleri olan müşterileri arama ve mail atma yöntemlerine kıyasla çok daha fazla getiri sağlayabilir. Çünkü hızlı ve akıcı bir sohbet başlatmak konusunda daha kolay bir yöntemdir.

Şimdi yanıt alma oranınızı artıracak ipuçlarına bakalım;

Mesajınızı Kişiselleşirin

Kişiselleştirme, Inmail’e yanıt oranınızı artırmak için en önemli konulardan biridir. Inmail ileteceğiniz kişinin profilini inceleyin. Ortak ilgi alanlarınızı ve bağlantılarınızı araştırın. Bu bilgileri mesajınıza ekleyerek kişiye kişiselleştirilmiş bir Inmail gönderin. Kişiler ortak paylaşımlarının olabileceği kişilere yanıt verme eğilimindedir.

Bir taslak oluşturup herkese aynısını iletmektense, kişisel mesajlar oluşturup yanıt oranınızı artırın.

İlgi Çeken Bir Başlık Oluşturun

Kişilerin mesajınızın içeriğini okumaya devam etmesi için dikkat çeken, farklı bir başlık oluşturun.

Bir Konuşma Başlatın

Mesajınızda sadece iletmek istediklerinizi sıralamaktansa karşı tarafın da cevap vermek isteyeceği, diyalog haline gelebilecek bir mesaj oluşturun.

Inmaili Kısa Tutun

Inmail’lerin yarısından fazlası mobilden okunuyor. Bu sebeple Inmail’inizi mobilde rahatça okunabilecek uzunlukta tutmalısınız. Bunun için ideal uzunluk en fazla 150 kelimedir.

Harekete Geçirici Bir İfade Ekleyin

Örneğin Inmail’inizi ‘’Perşembe günü saat 10:00’da bir görüşme için müsait misiniz?‘’ diye bir soruyla bitirirseniz kişi buna cevap verme eğiliminde olacak ve bu cevabın olumlu olma ihtimali de daha yüksek olacaktır.

Güçlü Bir Profiliniz Olduğundan Emin Olun

Potansiyel müşterileriniz sizden gelen Inmail sonrası profilinize bakacaklardır. Bu yüzden her şeyden önce güven veren bir imaj için profilinizi en iyi şekilde düzenlemeyi unutmayın.

Inmail ile ilgili diğer detaylar:

Inmailinize iletişim bilgilerinizi içeren profesyonel bir imza eklemeyi unutmayın.

Inmailinizi oluşturduğunuz pencerenin alt kısmında kişiyle ilgili vurgulanan bilgilere göz atın ve bunları mesajınızda kullanmaya çalışın. Örn. Ortak 2 grubunuz var.

Sales Navigator ürününü kullanıyorsanız Inmail oluştururken potansiyel müşterinizin bilgilerini sağ tarafta göreceksiniz. Bu bilgileri kişiselleştirme için kullanabilirsiniz.

Inmail ile ilgili daha fazla bilgi ve ipuçlarını içeren kurumsal eğitim ve hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçin.

İletişime Geç