LinkedIn zaman zaman eklediği yeni özellikler ve tasarımsal değişiklikler ile platformda farklı deneyimler yaşamamızı sağlıyordu. Fakat bu kez 5 yıl sonra ilk kez büyük bir tasarımsal değişikliğe gitti. Ayrıca bu tasarımsal değişikliğin yanı sıra bazı yeni özellikler de bizleri bekliyor.

LinkedIn’de bugün üyeler olarak rekor sayıda paylaşım ve her hafta yüz milyonlarca mesaj gönderimi yapıyoruz. Haftada 1 milyon saatten fazla LinkedIn Learning’de zaman geçiriyoruz. Yalnızca geçen yıl platformda 5 milyar kişi bağlantı kurmuş. Ve zorlu ekonomiye rağmen platform aracılığıyla her 1 dakikada 3 kişi işe giriyor.

Bütün bunlar platformu ne kadar çok sevdiğimizi gösteriyor. LinkedIn de bu sevgiye karşılıksız kalmayıp platformdaki deneyimimizi daha kolay, daha kapsayıcı ve daha keyifli hale getirmeye çalışıyor. İşte birazdan bahsedeceğim değişiklikler bu amaçla yapılmış. Artık LinkedIn daha basit, daha modern, daha kolay gezinebileceğimiz ve aradıklarımızı daha kolay keşfedebileceğimiz bir yer olacak.

👉🏻 Yeni tasarımda daha az ‘LinkedIn mavisi’ ve daha fazla sıcak renk göreceğiz. Daha yuvarlak şekiller ve butonlar ile daha yumuşak ve dostça bir kullanıcı ara yüzü ile karşılaşacağız. Görünümü basitleştirmek amacıyla yapılan daha fazla boşluk ve daha az dekoratif simge ile karşılaşacağız. Ayrıca diğer platformlardan da aşina olduğumuz göz yormayan ‘karanlık mod’ özelliği LinkedIn’e de gelecek.

Gelelim tasarım dışındaki yeni özelliklere…

👉🏻 LinkedIn Hikaye (Story) özelliğini bir süredir konuşuyoruz. İlk etapta Amerika ve Kanada’da denenen bu özellik maalesef henüz Türkiye’deki kullanıcılara gelmedi. LinkedIn bu özelliği, platformda hikayesini paylaşmak, başkalarına ilham olmak, yardım etmek ve desteklemek isteyen birçok üye olduğunu görünce geliştirmeye karar vermiş. Pandemi ile birlikte insanların daha fazla iletişim ve etkileşime geçme isteği de eklenince, şimdiye kadar Hikaye özelliğini deneyen ülkelerde, özelliğin oldukça benimsendiğini görüyoruz.

Hikaye özelliği sosyal medyada yeni bir fikir olmasa da LinkedIn bu özelliği profesyonel bir ortama uydurmak için üzerinde çalışarak geliştirdiğini söylüyor. Biz de yakında LinkedIn Hikaye’lerinin nasıl olduğunu göreceğiz.

👉🏻 Diğer bir yeni özellik web uygulamasında zaten kullanabildiğimiz bir özelliğin mobile de gelmesi olarak karşımıza çıkıyor. Biliyorsunuz arama çubuğundan kişileri, iş ilanlarını, şirketleri ve çok daha fazlasını aratabiliyoruz. Tüm bu aramalarımızı yaparken daha nokta atışı sonuçlara ulaşmak için ‘Tüm Filtreler’ özelliğini kullanabiliyoruz. Bu özellik normalde mobilde kullanılamıyordu. Artık kullanabileceğiz ve konum, sektör, şirket büyüklüğü gibi daha detaylı filtrelemeleri mobilde de yapabileceğiz.

👉🏻 Son olarak hayat kurtaran bir yeni özellikten bahsedeceğim. LinkedIn’de artık kişilere ilettiğimiz özel mesajları gönderdikten sonra düzenleyip silebileceğiz! Bu özellik sayesinde artık mesajımızı gönderdikten sonra bir hatamızı fark edersek karşımızdaki kişi mesajımızı görmeden üzerinde değişiklik yapabilecek veya mesajı tamamen silebileceğiz. Elbette dikkatli olmakta fayda var ama bazen hepimiz hata yapabiliyoruz değil mi?

Temeli insan ve network üzerine kurulu bu platform üyeleri olmadan bir hiç olacağı için, bizler platformu daha fazla kullandıkça LinkedIn de kendisini geliştirmeye ve yenilemeye devam edecek. Bakalım yeni tasarım ve özellikler bizlere ne zaman gelecek?