İşe alım sürecini otomatize eden şirketlerin, pozisyon kapatma süresinde %15 iyileşme sağladığını biliyor muydunuz?

İşte bu süreci kısaltabilmeniz için 8 taktik;

1. İşveren Markanızı Otomatize Edin:

İşe alım liderlerinin %72’si, işveren markanızın, işe alım süreci üzerinde önemli bir etkisi olduğu konusunda hemfikir. Potansiyel adaylarınızın, şirketinizde çalışmanın nasıl bir şey olduğunu hissetmesi için güncellemeler paylaşın.

Bu alanda, LinkedIn’in yardımıyla farkındalık yaratabilirsiniz. LinkedIn Kariyer Sayfaları, kurum kültürünüzü anlatmaya başlamak için harika bir yer. LinkedIn, farkındalığın artmasına yardımcı olur, şirketinize olan ilgiyi artırır ve açık pozisyonlarınız için adaylardan oluşan bir havuz oluşturmanıza yardımcı olur. Adayların size gelmeye başlaması için sayfanızı optimize etmeniz yeterli.

2. Açık Pozisyonlarınız İçin Beklentilerinizi Net Olarak Belirtin:

Başvuruların, ihtiyaçlarınıza en iyi uyum sağlayacak adaylardan oluşması için, adaydan beklediğiniz yetkinliklerle ilgili bilgilendirmelerinizi net olarak yapın. İşe alacağınız kişinin mutlaka sahip olmasını istediğiniz yetkinlikleri açıkça belirtin. Bunun yanında adayın sahip olması halinde kendini öne çıkartabileceği diğer özellikler hakkında da bilgi verin. Örneğin: Fransızca dil bilgisi tercih sebebidir.

 3. Görev Tanımınızı Opitimize Edin:

Öncelikle her şeyi olduğunca gerçekçi bir şekilde aktarın. Unvandan, yan haklara kadar, gerçek ve şeffaf olun. SEO (arama motoru optimizasyonu) için optimize edilmiş olan anahtar kelimeleri seçin. Şirketinize özgü etkinlik ve/veya uygulamalar hakkında bilgi verin. Örneğin: Tüm çalışma arkadaşlarımız kişisel gelişim akademimize dahil olmaktadır.

4. Yetenek Havuzunuzu Oluşturun:

 Adayların, web sitenizde bir form doldurarak bilgilerini göndermesi için bir alan hazırlayın. Yeni bir pozisyon açıldığında, doğru aday zaten havuzunuzda olacak ve böylece zamandan tasarruf edeceksiniz. Bu konuda LinkedIn yardımıyla hedeflenmiş reklamlar oluşturabilirsiniz. Yeni adayları yakalamanıza yardımcı olabilecek diğer bir LinkedIn ürünü, tüm pozisyonlarınız için ihtiyaçlarınıza uyan adayları, otomatik olarak hedeflemenize olanak tanıyan, LinkedIn Pipeline Builder’dır.

5. Şirketinizi Duyurmak İçin Sponsorluklardan Faydalanın

İşe alım sürecinizin pazarlamasını yapmanız adaylara ulaşma oranınızı arttıracaktır. Sponsorlu tanıtımlar çıkın! Ekibiniz ilgi çekici içerikler oluşturuyorsa, LinkedIn, haber akışı paylaşmak için mükemmel bir yerdir. Hangi içeriği tanıtacağınızı seçin, hedef kitlenizi ve bütçenizi belirleyin. Aday arayışınıza uyan kullanıcılar bunu haber akışlarında görerek size ulaşacaklardır.

Aynı zamanda işe alım reklamları da çıkabilirsiniz. Kullanıcılar, LinkedIn’deki her şeyden daha fazla profilleri görüntülemeye zaman harcarlar. “Bizimle Çalışın” (Work with Us) reklamları, açık iş ilanlarınızı çalışanlarınızın profillerinde sergileyerek potansiyel adaylar için şirketinizin akılda kalmasını sağlar.

6. Öneri Sistemi Oluşturun

 Bu yöntem ile çalışanlarınız size kendilerine benzeyen yetenekli adayları yönlendirebilir. Güvenilir kaynaklardan gelen adaylar hem pozisyonun kapanma süresi kısaltır hem de maliyetlerinizi azaltır. Bununla birlikte iç referans ile gelen adayların da oryantasyon süreci, tamamen yabancı bir adaya göre daha hızlı olmaktadır.

LinkedIn verilerine göre bir adayın bu yöntem ile işe alınmasının ortalama 29 gün sürdüğü tespit edilmiştir. Diğer yöntemlerin çoğu için ise bu süre ortalama 55 gün civarındadır.

7. Yapay Zeka’dan Destek Alın

Aday görüşmelerinizi, konumunuza veya saat diliminize göre sınırlamak oyun alanınızı daraltacaktır. Görüntülü konuşma araçlarıyla, adaylarınız canlı veya önceden kaydedilmiş görüşme sorularını cevaplayabilirler. Video görüşmeleri, tüm işe alım ekibinize, telefon görüşmelerinin yapamayacağı bir şekilde aday yanıtlarını inceleme fırsatı verir. Video kaydı olarak gelen cevaplar, adayları bir telefon görüşmesinden daha iyi incelemeyi kolaylaştırır. Süreci, adayların temel soruları yanıtlayarak kaydettikleri tek yönlü videolarla başlatıp ikinci aşamada canlı bir görüşme organize edebilirsiniz.

Aynı zamanda aday arama sürecinizde de yapay zekanın gücünden faydalanarak daha hızlı bir şekilde uygun adaylara ulaşabilirsiniz. Sizin saatlerinizi alacak bir aday arama sürecini yapay zeka dakikalar içerisinde tamamlayabilecektir.

8. LinkedIn Schedule Özelliğinden Faydalanın!

Mülakatlarınızı organize etmek, adaylarınızla iletişim kurmak ve otomatize edilmiş bir işe alım süreci yürütmek için LinkedIn Schedule özelliğini kullanabilirsiniz. LinkedIn Recruiter paketi ile gelen bu özellik sayesinde işe alım sürecinizi çok daha kolay takip eder ve zamandan tasarruf sağlarsınız.