LinkedIn’de Çarpıcı Başlıklar Yaratmak İsteyenlere Tavsiyeler

Her LinkedIn kullanıcısının birinin kişisel profilini ziyaret ettiğinde gördüğü gibi LinkedIn profilleri farklı kısımlardan oluşuyor: Başlık, Hakkında, Deneyimler, Yetenekler, Başarılar ve İlgi Alanları. Bu kısımların önemleri üzerine yapılan bir ankette Başlık sekmesinin en çok oyu aldığını görmekteyiz.

Bu yazımızda sizler için “LinkedIn Profesörlerinin” çarpıcı başlık oluşturma konusunda verdiği tavsiyeleri derledik. Gelin hep birlikte inceleyelim:

En etkili başlıklar SEO uyumlu olanlar!

SEO eksperi Susan Joyce, anahtar kelimelerden oluşan başlıkların yalnızca LinkedIn içerisinde değil Google’da yapılan aramalarda da profillerin görünürlüğünü artırdığından bahsetmekte. Başlıklarını SEO uyumlu hale getirmek isteyenlerse öne çıkmak istediği sektörde sık kullanılan kelimeleri saptamalı, e tabii bu kelimeleri ilgi çekici bir cümle içerisinde kullanmalı. 😊

Kullandığınız her kelimeye dikkat etmelisiniz. Çünkü LinkedIn başlığınızda kullanabileceğiniz kelime sayısı 220 ile sınırlı. Sarah Johnston, müşterileri için başlık yazısı oluştururken kullandığı basit ama etkili bir formülün tarifini vermiş 🤭 Formül şu şekilde:

Çalıştığınız Rol | Sektörünüz/Uzmanlığınız | Sizi Herkesten Ayıran Bir Başarımınız, Özelliğiniz, Vb.

Başlık yazarken PÖKOS’a danışmayı unutmayın.

PÖKOS kim mi?

Adrienne Tom’un söylediğine göre ilgi çekici LinkedIn başlığı yazmak isteyenlerin Profesyonel, Özgün, Kişisel, Optimize, Spesifik arkadaşı. LinkedIn başlıkları sizi tanıtan yazılardır ve özellikle gizli bir profiliniz varsa bağlantınız olmayan kişisel tarafından sizin hakkınızda görülen tek şeydir. Bu yüzden spesifik sektör bazında, gerekli anahtar kelimelerle profesyonelce optimize edilmiş, özgün tarzınızı yansıtan kişisel başlıklar yaratmak oldukça önemlidir.

LinkedIn başlığınızı hakkınızda kısmının temeliymiş gibi görün. Bob McIntosh kendisinin de takip ettiği bir yöntem olarak Başlık ve Hakkında kısımlarının birbirleriyle alakalı ve birbirlerini tamamlayan elementler gibi görülmesinde fayda olduğunu belirtiyor. Bu makalenin ortaya çıkmasında rol oynayan yukarıdaki anketin de sahibi olarak Başlık veya Hakkında kısmının aslında önem bakımından farklı seviyede olmadıklarını, sadece kişilerin odağının farklı olduğunu da belirtiyor. Bu sebeple kendiniz hakkında yazdığınız güçlü bir yazıdan toparladığınız bir cümle sizi kısaca tanıtan bir başlık da olabilir!

Kaynak: Things Career Related